W dniu 25.06.2024 osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunowie i wolontariusze brały udział w wyjeździe do Wisły. Podczas jazdy autokarem przewodnik zanurzył Nas w wspaniałą historię terenu, który nie tylko jest ważnym ośrodkiem turystycznym w Beskidzie Śląskim, ale także sportowym i wypoczynkowym.
Pierwszym punktem programu był amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle, który pomimo rozbudowy i remontu zrobił na Nas ogromne wrażenie.
Następna była wizyta w Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego. W tym niezwykłym, zabytkowym obiekcie zapoznaliśmy się z wystawą stałą z każdej dziedziny kultury. A także mieliśmy pokaż w kuźni z Enklawy Budownictwa Drewnianego, dzięki któremu mogliśmy cofnąć się w czasie i na własne oczy zobaczyć kowala wykonującego niezbędne narzędzia wykorzystywane w życiu codziennym dawnych mieszkańców wsi.
W czasie wolnym oprócz omówienia wrażeń i przemyśleń dotyczących cudownych eksponatów mieliśmy okazję kupić pamiątki na uroczym deptaku, zobaczyć słynną skocznię czy przejechać się kolejką linową.
Dzięki temu z nowym pokładem energii mogliśmy kontynuować Naszą historyczną podróż. Podczas przejazdu mieliśmy okazję obejrzeć z zewnątrz Rezydencję Prezydenta RP, czyli Zamek Górny. Zobaczyliśmy nie tylko gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, ale także Zamek Dolny czy też drewnianą kaplicę p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała w 1909 roku.
Kolejnym przystankiem była Zapora na Zbiorniku Czerniańskim (zw. także Jeziorem Czerniańskim). Spacer deptakiem ukazał Nam niesamowite widoki szczytów Beskidu Śląskiego.
Ostatnim punktem programu był przejazd wozami w Dolinie Białej Wisełki. Leśna dolina oczarowała Nas swym urokiem, a skalisty północny brzeg i białe kaskady na potoku pomogły zrelaksować się w ciszy, spokoju i szumie wody.
Wisłę pożegnaliśmy w dolinie, gdzie urządziliśmy ognisko w klimatycznej, drewnianej chatce. Mieliśmy okazję oprócz samodzielnego upieczenia kiełbasek spróbować lokalnych specjałów takich jaki oscypki czy domowy smalec.
Dziękujemy, że mieliśmy możliwość brać udział w tej niezwykłej podróży, dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Kłaj oraz Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka”.
Długo nie zapomnimy tego wyjazdu, dzięki pięknym widokom, ciekawej historii rejonu i niesamowitego towarzystwa.